İspir şeker fasülyesi tarifi

İspir fasulyesi nasıl pişirilir?

Öncelikle elinizde ki fasulyenin gerçek İspir fasulyesi olduğundan emin olunuz. Sitemizden doğal İspir fasulyesi temin edebilirsiniz. İspir fasulyesi diğer kuru fasülye türlerinden daha hızlı pişip çok da kolay dağıldığı için bu yazımızı okuyup fasulyenizi öyle pişirmenizde fayda vardır.

İspir fasulyesinin hazırlanış ve pişirilme aşamaları aşağıda sıralanmıştır. Eğer sizde İspir fasulyesi  pişirmek için acemiyseniz sırasıyla aşağıdaki yolları izleyerek fasulyenizi pişirip yemeye hazır hale getirebilirsiniz.

Öncekikle İspir fasulyesini pişirmeden 9-10 saat öncesinde suya koyup bekletiniz. Bekleme sonrası süzgeçten geçirip suyunu iyice sızın. Tencereye ispir tereyağı koyunuz ve içine ince  kıyılmış soğanları koyarak 2_3 dakika kavurunuz daha sonra salçasını ekleyiniz salçayı yağda iyice kavurunuz.  Süzülen fasulyeleri tencereye ilave ediniz ve hafif şekilde kavurunuz üzerine kesinlikle sıcak su dökmeyiniz. Tencere içindeki fasulyelerin üzerini hafif geçecek şekilde soğuk su ile doldurunuz.

ispir fasulyesini pişirirken tencereye bir parça kemik koyarsanız fasulye daha lezzetli bir hale gelmiş olacaktır. İspir fasulyesini kısık ateşte pişirmeye dikkat ediniz.Net bir  Pişirme süresi olmadığı için birden pişerek dağıla bilir. pişme zamanına doğru sık sık takip edilmesi önerilir.